کمد لباس

انتخاب لباس برای کودک

اکثر پدر مادرها لباس را وسیله ای برای زیباترکردن ظاهر وعده ای دیگر لباس را نشانه وقار وآراسته بودن کودک می دانند چرا که این دسته از پدر و مادرها چنین می پندارند که آراسته بودن کودک نشانگر مرتب و

آراسته بودن والدین اوست. برخی دیگر لباس کودک را هم رنگ لباس خود انتخاب می کنند. هیچ یک از مبانی ارزشی فوق برای کودک مهم نیست او فقط دوست دارد که لباس هایش راحت و مشابه دیگر همبازی هایش باشد تا درمیان دیگران احساس تفاوت نکند.

رنگ لباس: کودک رنگهای جذاب و شاد را دوست دارد او درباره تناسب رنگ یا این که لباس به او می آید یا نه چیز زیادی نمی داند پس ممکن است لباس های ناهماهنگ را برای پوشیدن انتخاب کند .کودک بیشتر لباس های قرمز،‌سبز،نارنکی،زرد،آبی و صورتی را می پسندد.

طرح وشکل لباس:دکمه های رنگی و شکل های دوخته شده و برجسته بر علاقه کودک به لباس می افزاید.کودک به اینگونه چیزها بیش از مدل لباس اهمیت می دهد.

بافت لباس:کودک لباسی را از مواد نرم مانند ابریشم، مخمل یا خز را دوست دارد

تناسب با لباس همبازیان:بچه ها معمولا دوست دارند لباس هایشان از نظر رنگ یا مدل مشابه لباس دیگر همبازی هایشان باشد چرا که نمی خواهند متفاوت از دیگران به نظر برسند.

لباس مورد علاقه:کودک دوست دارد لباس مورد علاقه خود را چندین بار پشت سر هم بپوشد درچنین مواردی اورا راحت بگذارید و اصرار بر پوشیدن لباس دیگری به سلیقه خودتان نکنید.

عدم توجه به قیمت لباس:کودک تفاوت میان قیمت لباس ارزان قیمت و گران قیمت را درک نمی کند.پس والدین نباید حتی در صورت داشتن پول کافی در خرید لباس های گران قیمت برای فرزندان خود اصرار ورزند

به عوض آن بهتر است این پول را در موارد دیگری از قبیل هزینه های آموزش کودک در کلاس های گوناگون

ومورد علاقه اش خرج کرد در نقطه مقابل بهتر است کیفیت را فدای کمیت نکنیم.

 

 

       موقع خرید لباس کودک باید توجه کرد

1-کودکان در حال رشد هستند، اندازه های آنها به سرعت تغییر می کند و لباس هایشان برایشان کوچک می شود بنابراین لازم نیست برای لباس کودک زیاد هزینه کنید راحتی و سلامت کودک را در اولویت قرار دهیدو دقت کنید لباس در قسمت های یقه،مچ پا و آستین آزاد و راحت باشد و کش های سر آستین ومچ پا و کمر تنگ نباشد.لباس های با سگک که امکان تنظیم آن وجود دارد را مدت بیشتری می توان استفاده کرد.

2- از آنجا که بچه ها لباس های خود را زود به زود کثیف می کنند لباس های انتخاب شود که امکان شستشوی آن راحت باشد

3- جنس لباس زیر را از نخ و لباس های رویی را از کتان،حوله ای،مخمل و جین مقاوم وبا دوام توصیه می شود.

      

   انتخاب لباس برای کودکان 3 تا 7 ساله

متاسفانه فرهنگ انتخاب لباس برای کودکان هنوز به طور کامل درکشور ما جا نیفتاده.

گاهی دیده شده که کودک را به سبک بزرگسالان می پوشانیم و...

بهترین نوع لباس برای کودکان ،نوع اسپرت است ، به دلیل اینکه کودک در این نوع لباس احساس راحتی کرده و این مهمترین نکته در انتخاب لباس کودک است.درخرید لباس ضمن انتخاب ،نظر کودک را بخواهیم، این کار باعث تقویت اعتماد به نفس، خرسندی ورضایت کودک می شود.در نوع جنس، جنسی را انتخاب کنیم که مناسب با پوست کودکمان باشد تا با پوشیدن آن احساس ناراحتی وخارش نکند.به هیچ وجه برای کودکمان لباس هایی با رنگ تیره نخریم، درنوع رنگ، رنگهای شاد،روشن وپر انرژی توصیه می شود البته در موقع انتخاب رنگ ، به رنگ های موردعلاقه کودک توجه شود تا پوشیدن آن لباس برای کودک لذتبخش باشد همچنین چون مورد علاقه ی اوست در محافظت از آن کوشا ترمی شود.معمولا کودکان کلیه وسایل مورد استفاده خود را با توجه به رنگ مورد علاقه شان انتخاب می کنند.ازنظرروانشناسی معمولا دختران رنگ صورتی و پسران رنک آبی را می پسندند،پس بهتر است برای پسران رنگ صورتی انتخاب نشود چون این رنگ کاملا دخترانه است.به هیچ وجه برای دختر بچه ها از کفش های پاشنه بلند استفاده نشود زیرا در این سن استخوان های ستون مهره شکل پذیر و آسیب پذیر می باشند.به تن کودکمان لباس تنگ نپوشانیم ،لباس تنگ آنها را بی قرار وعصبی کرده و گردش خون در مویرگها را دچار مشکل می کند.شلوار جین تنگ برای کودک توصیه نمی شود .بلوزهای یقه اسکی را یک سایز بزرگتر انتخاب کنیم تا موقع پوشیدن و درآوردن آن ،کودک اذیت نشود.در انتخاب کفش نیز رنگ مورد علاقه کودک را انتخاب ودقت کنیم تا با لباسش ست باشد تا زیبایی کودکمان دوچندان شود.

 

سایز کفش مناسب با پای کودکمان باشد نه کوچکترنه بزرکتر چون در هر دوصورت پای کودک آسیب می بیند همچنین بچه ها حتما با کفش جوراب بپوشند ، این کار به سلامت پای کودک کمک می کند.سعی کنیم جنس جوراب و لباس کودک را نخی انتخاب کنیم و حتی المقدورلباس های زیر را هر روز تعویض کنیم.کیفی برای آنها بخریم تا لوازم خود را درآن قرار دهند ، در مورد کوله پشتی توصیه می شود تا باعث ناهنجاری در ستون مهره کودک نشود.به مدل موی کودک توجه شود ، موی بلند باعث آزارکودک شده و رشد عمومی بدن وی را کم می کند.مادران با سلیقه با گیره وکش ،موی سر دختران را به بهترین شکل می بندند.هرگزموهای کودکمان را سشوار نکنیم .هرروز مرتب موهای کودمان را شانه کنیم . از شش ماهگی به بعد برای کودک خود کرم ضد آفتاب استفاده کنیم .در مواقعی خشکی پوست دست، از کرم مرطوب کننده مناسب استفاده کنیم. به هیچ وجه لباس سرهم به کودکمان نپوشانیم چون مانع آزادی کودک شده همچنین رفتن به دستشویی برای وی مشکل می شود.عینک آفتابی برای کودک مناسب نبوده زیرا استخوان بینی کودکمان نرم بوده و در بلند مدت امکان تغییر شکل بینی می شود.برای دختر بچه ها طلا و جواهر توصیه نشده ، نهایتا فقط گوشواره.

برگرفته ازمجله ی نگاه اول /آبان 89

خجالتخجالتخجالتخجالت

/ 0 نظر / 12 بازدید